top of page
Szukaj
  • psiakizrakoniewic

Piramida potrzeb psa

PSIE POTRZEBY


Dzisiejszy post będzie o potrzebach. Czy wiecie, że istnieje coś takiego jak PIRAMIDA POTRZEB PSA ?


Często szukamy przyczyny niepożądanych zachowań zupełnie nie tam, gdzie należy zacząć. Chcąc rozwiązać problemy, najpierw musimy poznać przyczynę zachowania.


Każdy z nas miał w szkole temat piramidy potrzeb Abrahama Maslowa. A czy wiecie, że na jej podstawie została stworzona piramida potrzeb psa? Autorką jest Pani A. Kokocińska – Kusiak. Warto się przyjrzeć tej tematyce, aby lepiej rozumieć naszego podopiecznego.

Jeżeli na którymkolwiek etapie potrzeby nie są spełnione – tam właśnie zaczyna się pojawiać problem behawioralny .


Grafika poniżej przedstawia piramidę, przeanalizujmy skrótowo poszczególne człony.1. Potrzeby fizjologiczne oraz bezpieczeństwo.

Najważniejsza kwestia, bezwzględnie musi zostać zaspokojona do przeżycia. Niemniej, na to także mamy wpływ.


*potrzeby fizjologiczne – jedzenie, picie, sen. To my jesteśmy odpowiedzialni za dietę naszego psa, to my musimy zadbać o świeżą wodę, pełnowartościowe jedzenie, miejsce do komfortowego wypoczynku . Jeżeli nasz zwierzak dostaje do zjedzenia resztki, które mu najzwyczajniej nie służą, nie możemy oczekiwać, że będzie w pełni sprawny lub będzie miał wystarczającą ilość energii do zabaw czy treningów. Musimy pamiętać o odpowiedniej kaloryczności dla naszego psa. Zupełnie innej diety potrzebuje szczeniak a innej senior z problemami motorycznymi.

Sen – każdy organizm żywy potrzebuje snu. To wtedy nasze komórki się regenerują, mięśnie odpoczywają. My jako opiekunowie, musimy zapewnić zwierzętom możliwość spokojnego snu. Pamiętajcie o tym, wybierając miejsce na legowisko. Jak nasz zwierzak ma wypocząć kiedy jego legowisko ustawione jest pod drzwiami wejściowymi, gdzie ciągle słyszy głosy z klatki schodowej, a ludzie ciągle wchodzą i wychodzą? Przełóżmy to na naszą potrzebę snu. Nie wyśpimy się w miejscu, gdzie ciągle ktoś się o nas potyka, albo w miejscu, gdzie musimy być czujni, czy za chwilkę nie otworzą się drzwi i coś nas zaskoczy.


*potrzeba bezpieczeństwa – tutaj zastosowanie ma zasada 5 wolności.


Zwierzę powinno być wolne od:

- pragnienia i głodu

- dyskomfortu i niewygody

- bólu, urazów i chorób (profilaktyka, leczenie)

- lęku i stresu

- przebywania w warunkach sprzecznych z jego naturą (brak swobody ruchu czy kontaktu z przedstawicielami swojego gatunku)


2. Potrzeby socjalne.


Pies jako zwierzę socjalne musi mieć kontakt z przedstawicielami zarówno swojego gatunku, jak i odpowiedni kontakt z przedstawicielami gatunku ludzkiego. W innym przypadku dochodzi do braku socjalizacji, co przekłada się na zachowania o podłożu lękowym. Obszczekiwanie, strach, próba ucieczki czy gryzienie.

Potrzeba socjalna to także współdziałanie z opiekunem, kontakt fizyczny, wspólne spędzanie czasu poprzez naukę czy zabawę.


3. Potrzeby gatunkowe, związane z rasą i predyspozycjami.


Kolejna, często pomijana kwestia. Psy w typie teriera, to urodzeni myśliwcy, ich naturalną potrzebą jest węszenie, zdobywanie, pogoń za celem. Psy pasterskie będą miały potrzebę zaganiania i pracy zadaniowej. Psy stróżujące mają silnie zakorzeniony terytorializm. Pamiętajcie o tym zarówno przy wyborze psa, jak i organizowaniu wspólnego życia. Najlepszym przykładem braku spełnienia potrzeb są Yorki (a dokładnie Yorkshire TERRIER). Psy brane jako maskotki, do zabaw z dziećmi, tylko dla towarzystwa ludzi. Rzadko kto bierze pod uwagę ich silny instynkt łowiecki, potrzebę zdobycia celu, naturalną potrzebę ruchu i pogoni.


4. Rytuały i wyuczone zachowania.


Dla psa bardzo ważna jest powtarzalność oraz zachowanie pewnych standardów. Nie jesteśmy tym samym gatunkiem, pies w przeciwieństwie do ludzi, nie posiada umiejętności przewidywania. Działa na podstawie skojarzeń oraz wyuczonych zachowań. Dlatego ważne jest usystematyzowanie życia z psem, stałe pory jedzenia, spacerów, regularność w zostawianiu psa w domu. Dzięki temu nie zaskoczymy psa sytuacjami silnie stresującymi, chociażby lęk separacyjny często jest efektem braku systematycznego treningu, nieregularne spacery i pory żywienia mogą spowodować problem ze snem czy wyciszaniem, to z kolei skutkuje frustracją czy nerwowością.


5. Zabawa, eksploracja.


Aby nasz pies był szczęśliwy, musimy zapewnić mu możliwość węszenia, eksploracji terenu, wymiany informacji, nauki. Pamiętajmy – ogród to nie spacer. Ciągłe chodzenie po jednej uliczce także nie zaspokoi naszego podopiecznego. Ciągle te same bodźce czy zapachy nie rozwiną i co najważniejsze NIE ZASPOKOJĄ potrzeb.


Wszystkie kwestie można opisać dużo szerzej, my staramy się tylko skrótowo przedstawić Wam temat psich potrzeb.


Wynikają one z etogramu psa.

Opiekując się czworonogiem, pamiętajcie, że standardowy dzień przeciętnego psa powinien kształtować się następująco:

gryzienie – 1 godzina

interakcja w grupie – 1 godzina

eksplorowanie otoczenia - 1 godzina

pielęgnacja – 1 godzina

zabawa – 2 godziny

pogoń/obrona – 2 godziny

sen/odpoczynek – 16 godzin


Musimy pamiętać jednak o tym, że każdy pies jest inny i te potrzeby będą się różnić między poszczególnymi osobnikami.


A czy Wy pamiętacie o potrzebach swojego psa ?

914 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page